Çiğ köfte işini yapmak büyük ustalık gerektirmez. Hazır gelen çiğköfteleri paketlere koymak ve dürüm yapmak çok zor işlemler değillerdir. 1-2 saatlik bir pratikle yapılacak bir işlemdir. Bu nedenle çiğ köfte işini herkes yapabilir.

Satışı çok kolay

Çiğ köfte üretimi çok zahmetli bir iştir. Ama çiğ köfte satışı bir o kadar kolaydır. Çiğ köfte dükkanlarında gördüğünüz çiğ köftelerin neredeyse tamamı başka noktalarda üretilip oraya sadace satış amacıyla getirilmektedir. Bu da çiğ köftenin satışının kolay olmasını sağlamaktadır. Hazır gelen çiğ köftelere şekil vermek ve müşteriye satmak, gıda sektöründeki en zahmetsiz işlerdendir. Döner ve kebap işlerinde olduğu gibi bir hazırlık, pişirme aşaması olmadığı için 1 personel bile bir çiğköfte dükkanını faaliyete geçirmeye yeter.

Her yaştan satış personeli

Çiğ köfte işini, her yaştan girişimci yapabilir. Bunun için cinsiyet farkı da yoktur. Bir çok çiğ köfte dükkanlarında bayan personeller de satış yapmaktadır. Genç satış elemanının dışında yaşı ilerlemiş satış elemanları da bulunmaktadır.

Süreklilik

Çiğ köfte işini, işine önem veren, gıda satışının gerekliliği olan hijyenik koşullarda çalışmayı sürdürebilen her girişimci yapabilir. Çiğ köfte sektörü çalışma saatlerini göz önünde bulundurursak bazı diğer sektörlere göre terstir. Öğlen saatlerinde açılan dükkanlar gece geç saatlere kadar açık kalabilrmektedir. Bu nedenle çiğ köfte işini yapacak girişimcinin bunu göz önünde bulundurması gerekir. Çiğ köfte dükkanları Cumartesi ve Pazar günleri de açık olmalıdır. Hizmet sektöründe müşteri süreklilik ister. Tatillerde ve bayramlarda açık olan işletmeler müşteriye güven verir. Ara ara kapanan, kapalı kalan gıda işletmeleri müşteri üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Bu nedenle çiğ köfte işini yapacak olanların bu çalışma temposuna göre hazırlıklı olması gerekir.

Düşük sermayeli iş

Çiğ köfte işini küçük miktarlarda sermayesi olanlar da yapabilir. Dükkan kurulum ve işletme giderleri çok düşüktür. Çiğ köfte dükkanının kurulum maliyetleri ortalama 10.000 TL civarındadır. Bu kadar düşük sermaye ile kurulabilecek nadir işlerdendir.

Müşteri ilişkileri ve pazarlama

Çiğ köfte işi yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli durum müşteri ilişkileri ve pazarlama noktasıdır. Pazarlama ve insan ilişkileri kuvvetli girişimcilerin çiğ köfte işinde başarılı olmaları mutlaktır. "Zaten hazır olarak gelen ürünleri dükkanda satıp çok para kazanırım" mantığıyla bakılırsa uzun soluklu bir işletme olamayabilir. Müşterinin talepleri, öneri ve şikayetleri her zaman gözönünde bulundurulmalı, yeni müşteriler ve pazarlar bulabilmek adına girişimlerde bulunulmalıdır. Bu yüzden bu özelliklere sahip olan girişimciler çiğ köfte işini yapabilir.