Çiğ köfte dükkanında çiğ köfte dışında alternatif ürünler de satılabilir. Çiğ köftecilerin çalışma saatleri ağırlıklı olarak 11:00-23:00 arasında olduğu için bu saatlerin dışında kalan saatlerde de alternatif ürünlerin satışı yapılabilir.

Bunun yanında çiğ köfte ile beraber satılabilecek ürünler de mevcuttur. Bu ürünlerin seçiminde önemli olan hazırlanışinın, sunumunun, tüketiminin zahmetsiz olması gerekliliğidir. Az sayıda personel çalışan çiğ köfte dükkanları genellikle pişirme ve bulaşık işlemlerinin olmadığı, tek kullanımlık servislerin sunulduğu ve hazır gelen ürünlerin servis edildiği dükkanlardır. Bu nedenle zahmetsiz ürünlerin yan ürün olarak satılması tercih edilmektedir.

TATLI ÇEŞİTLERİ

Tatlı çeşitlerinden halka tatlısı, şam tatlısı, kadayıf dolması satışı ve tüketimi kolay olması açısından çiğ köftecilerin sıklıkla sattıkları ürünlerdir. Bunun yanında hazır olarak alınan tepsi tatlılar (baklava, bülbül yuvası, şekerpare) gibi ürünler de çiğ köfte dükkanlarında satılmaktadır. Künefe benzeri ürünler de dondurulmuş olarak saklanabilmekte, müşteri talebine göre ısıtılıp servis edilebilmektedir. Ama künefe satışı çok tercih edilmemektedir.

MEZELER

Çiğ köftenin yanında meze ürünleri iyi bir alternatif oluşturur. Kuru patlıcan dolması, kuru biber dolması, yaprak sarması, amerikan salata, humus, acılı ezme, içli köfte, arnavut ciğeri gibi mezeler çiğ köftecilerde satılabilmektedir. Çoğu çiğ köfteci bu mezelerin üretimiyle uğraşmamakta, tedarikçilerden ürün temini yolunu gitmektedirler. Kısa bir araştırmayla alternatif olabilecek meze üreticilerini ve tedarikçilerini bulabilirsiniz.

DONDURMA

Özellikle yaz aylarında tercih edilen dondurma, çiğ köfteciler için can simididir. Yaz aylarında özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde düşen çiğ köfte satışları nedeniyle işletmenin hedeflenen ciroyu yakalamasında dondurma iyi bir alternatif olacaktır. Nisan ayından itibaren satışa başlanan dondurma Ekim ayına kadar çiğ köftecilerde satılabilmektedir. Burada önemli olan dondurmanın açık şekilde, külahta ya da kiloyla satılabilecek yapıya sahip olması, kaliteli bir dondurmacıyla anlaşılabilmesidir.

BARDAKTA MISIR; ÇUBUKTA PATATES

Bardakta mısır, çubukta patates, çikolata şelalesi gibi ürünler de yeri müsait olan çiğ köfteciler için güzel bir yan ürün grubudur. Yine hazırlaması ve servisi kolay, tüketimi hızlı ve cazibesi yüksek ürünler olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bardakta mısır için donuk mısırın kalitesi, çubukta patates için patatesin iyi pişebilmesi ve çikolata şelalesi için çikolatanan lezzeti çok önemlidir. Benzer şekilde alternatif ürün grupları da bulunabilir.

KAHVALTILIK ÜRÜNLER

Çiğ köftecilerin çalışma saatlerinin 11:00 civarında başladığı düşünülürse, özellikle büyük şehirlerde sabah saatlerinde boş kalan dükkanın değerlendirilmesi için kahvaltılık ürünlerin satışı çok önemlidir. Hazırlaması kolay ve sunumu pratik ürünlerle sabah saatlerinde, öğlen saatlerinde elde edilen ciroya yakın bir ciro elde edilmesi mümkündür. Kahvaltı tabağı, tost, patates kızartması (patso), çorba, açma/poğaça/simit gibi ürünlerle kahvaltı satışı yapılabilir.

Çiğ köfte dükkanında neler satılabilir sorusunun cevabı kısaca bu şekilde.

Tüm bu yan ürünlerin satışı için iyi bir organizasyon, pazarlama ve sunum çalışması yapmak çok önemlidir. Ne sattığı belli olmayan bir dükkandan alışveriş yapmak müşteriyi ürkütebilir. Önemli olan ana konsepti bozmadan koyulacak yan ürünleri tercih etmektir.

Önemli olan bir başka konu da tüm bu yan ürünleri satabilmeniz için herhangi bir marka çiğ köfteye bağlılığınızın olmaması gerekir. Çoğu çiğ köfte firması bayilik verirken, yan ürün satışını sınırlandırmakta ya da sadece kendisinden temin edilen yan ürün satışına izin vermektedir. Eğer çiğ köfte bayiliği aldığınız firma bu tarz engellemeler yapıyorsa büyük bir ciro kaybınız olabilir. 

Herhangi bir çiğ köfte firmasının franchise şubesi değil de kendi ürününüzü kendiniz temin ediyorsanız aşağıdaki ürünlerimize de göz atabilirsiniz.