Çiğ köftenin yanında olmazsa olmazdır soslar. Çiğ köfte sosu çiğ köfte ile beraber servis edilir, çiğ köfte paketlerinin içine koyulur, dürümün içine sürülür. Peki çiğ köfte sosu neden bu kadar önemlidir?

Çiğ köfte sosu önemlidir, çünkü çiğ köfte sossuz yavan olur. Sossuz salata nasıl yavan olursa, ketçapsız mayonezsiz pizza nasıl yavan olursa sossuz çiğ köfte de öyle olur. Çiğ köfte sosları hem dürüm içerisine sürülür hem de müşterilere çiğ köfte paketlerinin yanında küçük sos sos kaplarında verilir. 

Her çiğ köfte firmasının hazırlamış olduğu kendine özgü soslar vardır. Hatta çiğ köfte firmalarının büyük çoğunluğu bu sosların çiğ köfteleriyle beraber servis edilmesini zorunlu hale getirmiştir. Çiğ köfte müşterisi o markanın çiğ köftesini yerken mutlaka sosunu da arar. Çiğ köfte sosuna alışan müşteriye sossuz sunulan çiğ köfteyi eksik bulur.

Çiğ köfte sos çeşitleri

Çiğ köftenin yanında sunulan farklı soslar mevcut. Çiğ köfte dükkanı işletiyorsanız (ya da işletmeyi düşünüyorsanız) mutlaka bu sosları bulundurmalısınız. Fiyatlarının düşük olmasına rağmen satışlarınızın yüksek olmasını sağlayan önemli bir etkisi mevcuttur. En bilinen çiğ köfte sosları şu şekilde sıralanabilir.

NAR EKŞİSİ SOSU

Neredeyse tüm çiğ köftecilerde bulunan sostur. Nar ekşisi asıl anlamda nane tanelerinin kaynatılması ve çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile olur Şu an piyasada satışta bulunan nar ekşisi soslarının neredeyse tamamı nar aroması kullanılarak ve tatlandırıcılar kullanılarak yapılmaktadır. Gerçek nar ekşisi fiyatları 1 litrelik şişe halinde ortalama 80-90 TL ye satılırken, nar aroması kullanılarak yapılan nar ekşisi sosu ortalama 5-6 TL ye satılmaktadır. 

Nar ekşisi sosu çiğ köftecilerde yoğun olarak kullanılır. Akışkan bir sostur. Dürümlerin içine sıkılır ya da çiğ köfte paketlerinin yanında sos kabı içine konularak verilir. Ekşilik yanında hafif tatlı bir lezzetinin olması çiğ köfteyi tatlandırır. Çiğ köftenin dışında salatalara, makarnalara ve et ürünlerine de kullanılabilir. 

ACILI SOS

Çiğ köftenin acılığını arttırmak isteyenler için hazırlanmış sostur. Bazıları çiğ köfteyi çok acı sever. Acı miktarı göreceli bir kavram olduğu için çiğ köftenin yanında acılığını arttırmak için müşteriye seçenek olarak sunulur. Çok acı olması nedeniyle herkesin tadamayacağı bir sostur. Acı sevmeyenlere önerilmez. Acılı sos yoğun isot, salça ve farklı baharatlardan yapılır. Her firmanın hazırlamış olduğu farklı acı sos çeşitleri vardır. 

ACILI NAR EKŞİLİ SOS

Acılı nar ekşili sos, hem nar ekşili sos hem de acı sosu bir araya getiren sostur. cigkofte.gen.tr nin hazırlamış olduğu, müşterilerimiz tarafından en çok beğenilen sostur. Nar ekşili sosun yanında çeşitli baharatlarla ve isotla hazırlanmış, özel işlemlerden geçirilmiş, formülü tarafımızca saklı sostur. Hala tatmadıysanız mutlaka tavsiye ederiz. 

Çiğ köfte dükkanı müşterilerimizden, sadece bu sos için çiğ köfte dükkanına gelen müşteriler olduğu yorumunu defalarca aldık.

Aşağıda sos çeşitlerimizden bazılarını görebilirsiniz. Çiğ köfte siparişinizi verirken sepetinize mutlaka eklemeyi unutmayın (: