Çiğ köfte dükkanlarında çiğ köfte menüleri için farklı isimler bulunmaktadır. Küçük Paket, Büyük Paket, Aile Boyu Paket gibi isimler. Paketlerin içeriklerinde de genelde kaç kişilik oldukları yazılır. Peki 1 kg çiğ köfte kaç kişiliktir?

Bunun cevabı için önce porsiyon kavramını açıklamak gerekir.

Çiğ köfte porsiyon 

Porsiyonun kelime anlamı "herhangi bir yemekten bir kişiye verilen belirli miktar" dır. Yani siz bir çiğ köftecide 1 porsiyon çiğ köfte söylediğinizde 1 kişinin tüketebileceği ortalama miktarda çiğ köfte gelir. 

Çiğ köfte porsiyonu ortalama 200 gramdır.  Bir sıkım çiğ köftenin 25 gram olduğunu düşünürsek 8 adet çiğ köfte 1 porsiyondur diyebiliriz. Çiğ köfteciler menülerini buna göre ayarlarlar. 

1 kg çiğ köfte

1 kg çiğ köfte 5 porsiyona tekabül eder. Yani 1 kg çiğ köfte 5 kişiliktir denilebilir. Ortalama tüketimlerden bahsettiğimizi söylemekte fayda var. Yani çiğ köfteyi çok seven biri "1 kg çiğ köfte 1 kişilktir" de diyebilir (:

Aşağıda sizin için seçtiğimiz çiğ köfte paketlerini görebilirsiniz. Çiğ köfteyi çok seviyor ve kilo kilo tüketiyorum diyenlerdenseniz büyük paketlere bakmanızda fayda var (: