Plastik poşetlerden ücret alınması ile ilgili kanun yürürlüğe girdikten sonra 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren çiğ köftecilerde poşet marketlerde olduğu gibi ücretli hale geldi. Yani artık çiğ köfteciler de poşet için para alıyor.

HANGİ POŞETLER ÜCRETLİ OLDU?

Ücretli poşet uygulamaya girdikten sonra en çok merak edilen "hangi poşetler ücretli oldu" sorusu. Çift kat kalınlığı 15 mikron altında olan ve boyutu 50x35 cm altında olan poşetler ücretsiz olarak verilebiliyor. Yani marketlerde yeşillikleri ve meyveleri koyduğumuz poşetler (genelde rulo halinde bulunur) ücretsiz ama kasada ürünlerin koyulduğu kalınlıkta market poşetleri ücretli oldu. 

Peki ücretli poşet uygulaması sadece marketlerde mi geçerli?

Hayır. Ücretli poşet uygulaması tüm sektörleri kapsıyor. (kuru temizleme ve kargo poşetleri kapsam dışında bırakıldı) Giyim firmaları, gıda firmaları, nalburlar, ayakkabı firmaları, kırtasiye firmaları ve gıda firmaları poşetlerden ücret almaya başladı bile. Çiğ köfteciler de gıda sektöründeki diğerleri gibi poşetlerden ücret almaya başladı.

Poşet bedeli ne olacak?

Çiğ köftecilerde kullanılan poşetler genelde atlet poşet diye tabir edilen askılı poşetlerden. Bu tip poşetlerin tanesi 25 kuruş olacak ücretlendiriliyor. Bazı giyim ve ayakkabı firmaları 1 TL ye varan tutarlarda poşet bedeli alabiliyor.

Çiğ köfteciler poşet bedelini nasıl alıyor?

Resmi gazetede yayınlanan kanuna göre poşet bedelleri ürünün içerisine dahil edilemiyor. Poşet bedeli kampanya kapsamına alınamıyor. Yani çiğ köfte dükkanında satılan bir çiğ köfte paketi için poşet bedelinin ekstra olarak müşteriden alınması gerekiyor. 1 kg çiğ köftenin 30 TL olduğu bir çiğ köfte dükkanında müşterinin vereceği siparişe ek olarak alacağı her poşet için 25 kuruş ödemesi gerekiyor.

Dürüm için 25 kuruş poşet bedeli almak çok değil mi?

Çiğ köfte dükkanlarında verilen her bir poşet için 25 kuruş alınması gerekiyor. Burada satışı yapılan ürünün bedeli önemli olmuyor. 4 TL lik bir dürüm ile 30 TL lik çiğ köfte paketinin içine konulduğu poşet için 25 kuruş alınması kanun gereği. Çiğ köfteciler dürüm ve içecek olarak müşterilere verdiği poşetleri, çift kat kalınlığı 15 mikron altında olan poşetlerden tercih etmeye başladılar. Yani marketlerde yeşillik ve meyvelerin konulduğu rulo poşetleri, çiğ köftecilerde ve diğer küçük esnafta görmek artık çok doğal.

Poşetlerin ücretli olmasında amaçlanan nedir?

Ücretli poşet uygulamasıyla plastik poşet kullanımının düşürülmesi ve bu sayede çevrenin korunması amaçlanıyor. Plastik poşet yerine bez poşet, file gibi ürünlerin kullanılması ana hedeflerden. Bu sayede tek seferlik kullanımın önüne geçilip tekrar tekrar kullanım sağlanan ürünlerin kullanımı yaygınlaştırılması düşünülüyor.

Ürünlerin yanında bez torba ya da file kampanyası yapılabilir mi?

Çiğ köfte paketlerinin yanında plastik poşet verilecekse kesinlikle en az 25 kuruş alınması gerekiyor. Bu verilen plastik poşet için promosyon ya da kampanya yapılamıyor. Ama bez torba ve file için kampanya veya promosyon yapılabiliyor. Yani "1 kg çiğ köfte alana bez torba hediye" ya da "5 dürüm alana 1 file hediye" gibi kampanyaları yakında çiğ köftecilerde görmek çok mümkün.