Çiğ köfte tüketimi kilo almamıza neden olur mu, çiğ köfte kalorisi yüksek bir besin mi sorularıyla sıkça karşılaşıyoruz. Çiğ köfte kalorisi düşük bir besindir. Ortalama 1 sıkım çiğ köfte 25 gramdır ve 45 kcal değerindedir.

1 PORSİYON ÇİĞ KÖFTE (125 GRAM ÇİĞ KÖFTE) KAÇ KALORİDİR?

1 porsiyon çiğ köfte (125 gram çiğ köfte içerir) 226 kcal dir. Özellikle son senelerde çiğ köfte gittikçe popüler bir yiyecek halini almıştır. Her köşe başında kolayca ulaşılabilecek bir yiyecek olması, sağlıklı ve geleneksel oluşu popülerliliği getirmiştir. Sağlık uzmanları ve diyetisyenler çiğ köfte kalorisi ve beslenme alışkanlığı üzerine olumlu görüş bildirmektedirler.

ÇİĞ KÖFTE ZAYIFLATIR MI?

Beslenme ve Diyet uzmanı Buse Telli çiğ köfte zayıflatır mı, kilo aldırır mı sorusuna şu şekilde cevap veriyor : Çiğ köfte hem tok tutar, hem de zayıflamamıza yardımcı olur. Çiğ köftede bulunan acı biber yağ yakma ve metabolizma hızlandırır. Bulgur, yüksek lif içeriği ile kan şekerinin düzenlenmesi ve sindirim sitemi için faydalıdır. Cevizin kolesterolü düşürür. Yani çiğ köfte bilindiğinin aksine zararlı bir besin değil zayıflamamızı kolaylaştıran bir yiyecektir.

ÇİĞ KÖFTE İLO KİLO VERME

Beslenme ve Diyet uzmanı Ali Dereli çiğ köfte ile kilo verme üzerine şunları söylüyor : Ara öğün olarak 3-4 adet çiğ köfte tüketilmesi ideal bir ara öğün alternatifi olabilir. Çiğ köftede bulunan esmer bulgur kan şekerinizi dengeler, ceviz kolestrolü düşürür, çiğ köfteye katılan acı ve baharatlar ise metabolizmayı hızlandırır. 

ÇİĞ KÖFTE DİYETİ

Diyetisyen Ezgi Sakar çiğ köftenin diyet ile ilgisini şöyle özetliyor : Çiğ köfte doyurucu özellikte ve sindirimi rahatlatan, kolaylaştıran bir besindir, vitamin içeriği yüksek içeriği sayesinde bağışıklığı da güçlendirir. Çiğ köfte yapımında kullanılan bulgur, bol miktarda lif içerdiğinden kan şekeri ve yağı dengeleyerek sindirim siteminin düzgün çalışmasında etkilidir. Çiğ köftede yer alan biber, maydanoz ve nar ekşisi ise C vitamini açısından zengin olduğundan vücut direncini artırır. Dengeli bir beslenme programı için çiğ köfteyi de aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir.

Sağlıklı beslenme ve diyet takviyesi için sipariş verebileceğiniz çiğ köfte ürünlerimizden bazıları aşağıdadır: