Çiğ köfte dükkanı için yer tercihi çok önemlidir. Çiğ köfte satışları ağırlıklı olarak akşam saatlerinde olduğu için tercih edilecek dükkanın bu saatlerde iş yapabilecek bir konumda olması gerekir. "Çiğ köfte dükkanı nereye açılır?" sorusu çok sıkça sorulmaktadır.

OKUL CİVARINA ÇİĞ KÖFTE DÜKKANI AÇMAK

Çiğ köfte dükkanları genellikle, sabah 11:00 de açılıp gece saatlerine kadar açık kalır. Öğlen saatlerinde çiğ köfte dürüm satışı akşam saatlerinde çiğ köfte paketi satışı fazla olur. Çiğ köfte dükkanı için tercih edilecek nokta buna göre belirlenmesi gerekir. Öğle saatlerinde çiğ köfte satışının iyi seviyede olması için okul civarlarında dükkan tercihi iyi olacaktır.

Öğle Arasına Çıkan Okul Civarına Çiğköfteci Açmak

Öğle tatiline (yemek arasına) çıkan liseler, meslek liseleri iyi bir tercih olur. Öğle arasına çıkan lise öğrencileri grup olarak yemek yiyebilecekleri mekana giderler. Öğrenciler için uygun fiyatlı yiyecek alternatifleri önemlidir. Tavuk dürüm, kır pidesi, tost, sandviç, patates kızartması ve çiğköfte alternatif yiyeceklerdir. Öğlen saatlerine hedef kitleyi yemeğe çıkan öğrenciler olarak belirleyecekseniz, dükkanı buna uygun hale getirmelisiniz. Yarım saat içerinde yoğun talebe karşılık verebilmek için yeterli sayıda masa, sandalye ve siparişin hazırlayıp sunacak personel ihtiyacı olacaktır. Aksi halde sonraki günlerde öğrenciler taleplerine karşılık gelebilecek alternatif dükkanlara yönelebilirler.

Yarım Gün Eğitim Veren Okul Civarına Çiğköfteci Açmak

Tam zamanlı değil de yarım gün eğitim veren okullar (sabahçı ve öğlenci olarak) da tercih edilebilir. Sabahçı öğrencilerin okul çıkışı gruplar halinde çıkış yapıp yemek yiyebilecekleri, atıştırabilecekleri mekan arayışında taiebe karşılık vermek önemlidir. Bu nedenle çiğ köfte dükkanının okul giriş ve çıkış güzergahında bulunması gerekir.

Kantine Çiğ köfte Satışı Yapmak

Bunların dışında öğle arasında öğrencilerin dışarıya çıkmasına izin verilmeyen okullar için başka bir satış alternatifi bulunabilir. Okul içerisinde bulunan kantin işletmecisiyle görüşüp ürün temininde bulunulabilir.

İŞ ÇIKIŞ GÜZERGAHINA ÇİĞ KÖFTE DÜKKANI AÇMAK

Akşam saatlerinde, okul çıkışı ve iş çıkışı güzergahında olan çiğ köfte dükkanları daha iyi cirolar yapmaktadırlar. İş çıkışı eve gidenler paket, okul çıkışı eve gidenler dürüm olarak sipariş verebilirler. Bu nedenle 17:00-20:00 saatleri arasında insanların eve gidiş güzergahında bulunan dükkanlar tercih edilmelidir.

Akşam saat 20:00 den sonra çiğ köfte paket servis siparişleri yoğun olabilir. Buna uygun olarak paket servise hazırlık olunmalıdır. Gece geç saatlere kadar dükkan içerisinde dürüm satışı gerçekleşir. Buna göre gece geç saatlere kadar insanların önünden yaya veya araçla geçebilecekleri dükkanlar tercih edilmelidir. Akşam 20:00 den sonra hiç bir yoğunluğun yaşanmadığı bölgelerden dükkan tercihi yanlış olur. Çiğ köfte dükkanlarının asıl ciro yaptıkları saatler bu saatlerdir.

ÇİĞ KÖFTE DÜKKAN TERCİHİ

Gündüz satışları için okul, belediye, resmi kurumlar satış için etkili mekanlar iken akşam satışları için daha canlı bölgeler etkilidir.
Bunların dışında paket servis yapılabilecek semtler, insanların yeme içme kültürünün uygun olduğu semtler ve paket servise daha müsait olan aile bireylerinin tümünün çalışma hayatında olabileceği semtler tercih edilebilir.

Dükkan tercihi konusunda ana kriter, küçük ama hareketli bir noktada dükkan olmasıdır. Cephesi geniş, tabelası dikkat çekecek durumda, aydınlatması ve canlılığı yüksek caddeler diğer kriterlerdir.