Çiğ köfte dükkanı açmak ve işletmek son derece kolay. Girişimciler için küçük miktarlarda sermaye ile kurulabilecek nadir işlerden. Çiğ köfte, hazırlanışı ve satışı ile sorunsuz bir ürün. Çiğ köfte dükkanı kurulumu için harcanan yatırım tutarı da kısa sürede geriye dönüyor. Bu nedenle çiğ köfte işi popülaritesini hala kaybetmedi.

Çiğ köfte dükkanı açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı konular mevcut. Çiğ köfte işi kolay olmakla beraber her işte olduğu gibi bazı zorlukları da mevcut. Çiğ köfte işine girmek isteyenlere altın değerinde öneriler burada!

ÇİĞ KÖFTE DÜKKANI İÇİN YER SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Konum seçimi çok önemli. Çiğ köfte işi, gıda sektöründeki diğer işler gibi insanların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde olur. Dükkan tercihi konusunda ilk kriter ana cadde tercihidir. Ana caddeler, dolmuş/otobüs güzergahları, iş yeri gidiş/geliş güzergahları üzerinde bir dükkan bulunmalıdır. Kirası ucuz diye ara sokaklarda bulunan dükkanlar hayal kırıklığı olacaktır. 

DÜŞÜK METREKARELİ DÜKKAN TERCİHİ

Çiğ köfte işi için 70-80 metrekare dükkanlara ihtiyaç yoktur. İdeal büyüklük 20-25 metrekare civarıdır. Çiğ köfte dükkanları küçük ama dolu dükkanlardır. 2-3 masa yeterli olacaktır. Gel-geç diye tabir edilen ana cadde üzerinden gelen müşteriler dürüm paket ya da çiğ köfte paketleri alır ve giderler. Bu nedenle çok masa/sandalyeye gerek yoktur. Dolayısıyla dükkanın büyük olmasına gerek yoktur. Büyük dükkanlar yüksek kiralar yani yüksek giderler demektir. Güzel bir cadde üzerinde küçük ama etkili bir dükkan, sokak arasında çok büyük dükkanlardan daha iyidir.

ÇİĞ KÖFTE PAKET SERVİSİ

Açılıştan itibaren mutlaka paket servis konulmalı. Mümkünse motorsikletli bir kurye değilse de bisiklet ya da yaya bir paket servis tercih edilmelidir. Mutlaka açılıştan itibaren paket servis için broşür, kartvizit, magnet dağıtılmalı ve bunu rutin haline getirmelidir. 

YEMEKSEPETİ ÜYELİĞİ

Yemeksepeti.com üyeliği mutlaka olmalıdır. Resmi açılıştan itibaren gerekli evraklarla beraber yemeksepeti üyeliği için başvurulmalı, hemen dükkanınıza üyeliği başlatmalısınız. Yemeksepeti'ne verilen komisyonlar kesinlikle gözünüze batmasın. Yemeksepeti müşterisi ayrıdır ve kesinlikle çalıştıkta faydasını anlayacaksınız.

YEMEK ÇEKLERİ ÜYELİĞİ

Çiğ köfte dükkanında mutlaka tüm yemek çekleri ve kartları kabul edilmelidir. Artık neredeyse tüm işletmeler çalışanlarına yemek çekleri ve kartları dağıtmaktadır. Bu yemek çeklerini cebinde bulunduran çalışan cebinden nakit ödeme yapıp çiğ köfte almayacaktır. Eğer size yemek çeki geçmiyorsa geçen çiğ köfte dükkanları arayacaktır. Açılışınızdan itibaren yemek çekleri konusuna yönelmelisiniz.

KREDİ KARTI KULLANIMI

Açılışınızdan itibaren hemen bir bankayla irtibata geçip kredi kartı pos cihazı temin edin. Kredi kartı kullanımının yoğunluğunu anlatmaya gerek yok. Kredi kartından yapılan cirolar toplam cironuzun %30-%40 ını oluşturacaktır. Müşteri kredi kartı kullanabileceği işletmeleri tercih edecektir.

ÇİĞ KÖFTE KAMPANYALARI

Açılış kampanyaları düzenleyin. Açılışa özel +%50 Kampanyası ya da Açılışa Özel 1 kg çiğ köfte alana 1 Litre Ayran hediyesi gibi kampanyalar dikkat çekecektir. Kampanyanız açılışınızla beraber başlamalı ve bunu dükkanınızın dış cephesine asacağınız bir pankartla duyurmalısınız. Güzel bir açılışla süsleyeceğiniz balonlar kısa sürede etkisini yitirecektir ama asacağınız bu afişte AÇILIŞA ÖZEL ibaresi dükkanınızın yeni açıldığını oradan geçen her müşteriye hissettirecektir. Müşteriler siz dükkanı açmadan önce mutlaka başka bir çiğ köfteciden çiğ köfte alıyorlardır ama kampanyanızı görmek onlara en azından bir kere sizden ürün alma isteği uyandıracaktır. Açılışa özel kampanyanızın süresini 1-2 ay ile sınırlandırıp sonrasında sürekli kampanya değiştirebilirsiniz. Kışa Özel, Yılbaşına Özel, Bahara Özel, Yaza Özel, Ramazan'a Özel, Cuma günlerine özel, Ayın 15 ine Özel şeklinde günlere özel kampanyaların dışında öğrencilere özel, askerlere özel gibi kampanyalar da düzenleyebilirsiniz. Kampanya ile yapacağınız satışlar size bağlı müşteri kitlesini kısa sürede oluşturacaktır.

AÇILIŞ/KAPANIŞ SAATLERİ

Dükkanınızın özellikle kapanış saatlerini gece 02:00-03:00 civarına kadar uzatın. İlk zamanlar beklenen etkiyi göremeyeceksiniz ama haftalar geçtikte gece müşterisinden elde edeceğiniz cironun gündüz müşterisini geçeceğini göreceksiniz. İnsanlar gece saatlerinde açık olan işletmeler arıyorlar ve özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu semtlerde gece açık olan mekanlar ayrı bir müşteri kitlesi oluşturuyor. Dükkanınızın açılış saati de mümkünse en geç 10:00 civarında olması bir artıdır. Çiğ köfte dükkanları ağırlıklı olarak akşam saatlerinde iş yaparlar ama sabah saatlerinde açılan dükkanlar gün içerisinde yapacağınız satışların siparişleri için önemlidir. Akşam evine gelecek misafir için yüksek miktarda çiğ köfte siparişi verecek olan biri bunu sabah saatlerinde netleştirir. Ya da bir  işyerinde akşam verilecek 100-150 kişilik toplantı için düzenlemeler son dakikaya bırakılmaz, sabah saatlerinde planlaması ve siparişleri verilir. Bu nedenle sabah saatlerinde diğer çiğ köftecilerden daha erken açık olan çiğ köfte dükkanları siparişleri alacak durumda olur.

PERSONEL SEÇİMİ

Dükkan içinde çalıştıracağız personel seçimi dükkan konumu seçimi kadar önemlidir. İşinizin başında olmanız bu tarz hizmet sektörü işlerinde büyük bir artıdır ama sizin yokluğunuzda müşterilerle ilişkileri götürecek olan çalışan personellerdir. Çalışan personellerin güler yüzlü, nazik, insan ilişkileri gelişmiş, diyalogları samimi olmalı, müşterileri isimleriyle hitap edecek düzeyde tanımaları ama müşterilerle ilişkileri de belirli sınırlarda korumaları çok önemlidir. Her gün çiğ köfte almaya gelen bir müşterinin haftalar sonrası hala ismini öğrenemeyen ismiyle hitap "Ahmet Bey hoşgeldiniz" diyemeyen bir personel, insani ilişkileri gelişmemiş bir personeldir ve bu personel çiğ köfte dükkanlarında tezgahtar olarak çalışma yönünde zayıfıtır. İşletmenin gelirlerini arttıracak etkenlerin en başında bu personel seçimi çok önemlidir ve buna özen göstermek gerekir.

YEŞİLLİK VE AMBALAJ SEÇİMİ

Çiğ köfte dükkanında kullanılacak yeşilliklerin özenle seçilmesi, temizlenmesi ve sunulması gerekir. Sunum işleminde ambalajlar ve poşetler devreye girer. Markanızı öne plana çıkaracak ambalajları kullanmalı, kurumsallığı müşteriye hissettirmelisiniz. Özellikle paket servis yapılan yerlerde müşteri sizi sadece ambalajınızla görür. AMbalajı özensiz, düzensiz bir işletme buna göre değerlendirilir. Dükkanınızın dekoru, konumu ve durumu paket servis yapan müşteriyi ilgilendirmez. Paket servis siparişi veren müşteri kapıdan teslim aldığı çiğ köfteye, pakete, yeşilliklere ve ambalaja göre sizi beğenecektir. Çiğ köfte satışlarında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de budur.

DÜKKAN İÇİ ve DÜKKAN DIŞI YERLEŞİM

Çiğ köfte tezgahları cama bitişik vaziyette olmalı, müşteri kapıdan girer girmez karşılanmalıdır. Tezgah başında her zaman bir personel ayakta beklemeli ve karşılamayı o yapmalıdır. Masa/sandalye yerleşimleri de buna uygun olarak yapılmalı. Müşterilerin iyi vakit geçirebilmeleri için uygun bir duvara bir TV yerleştirilmelidir.

Dükkan tabelası ışıklı ve akşam saatlerinde belirgin olacak şekilde çalışıyor vaziyette olması gerekir. Kaldırım üzerinde yürüyenleri rahatsız etmeyecek şekilde kampanyalarınızı ve promosyonlarınızı duyuracak şekilde ayaklı tabelalar yerleştirebilirsiniz. Gerekli zamanlarda dükkan dışında geçenlere çğ köfte ikramı yapabilmelisiniz. Bu çiğ köfte ikramları kısa sürede satışlarınızı arttıracaktır.

Tüm bu öneriler arttırılabilir. Her çiğ köfte işletmesinin bulunduğu konumuna göre satışlarını arttıracak etkenler farklıdır ama genel öneriler bu şekildedir. 

KALİTELİ ve LEZZETLİ ÇİĞ KÖFTE

Bu önerilerin dışında çiğ köfte dükkanında satılacak çiğ köftenin lezzeti, kalitesi de çok önemlidir. Çiğ köftesi güzel olmayan, beğenilmeyen bir çiğ köfte dükkanı kısa sürede havlu atacak, işi sonlandıracaktır.

Kaliteli ve lezzetli çiğ köfte satmak isteyen girişimcilere önerdiğimiz ürünlerimizden bazıları aşağıdadır: