Çiğ köfte dükkanı açmak için öncelikle vergi mükellefi olunması gereklidir. Çiğ köfte dükkanında üretim yapmadan sadece ürün alıp satılacaksa prosedürler farklı işler. Bir çiğ köfte firmasından bayilik alıp çiğ köfte satılacaksa işlemler daha kolaydır. Çiğ köfte dükkanı açmak için gerekli belgeler kolaylıkla hazırlanabilecek belgelerdir. Hepsi 1-2 günde tamamlanacak işlemlerdir.

Vergi Dairesinden Vergi Levhası

Vergi mükellefi olmak için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bir dilekçe ile müraat edilebilir. Çiğ köfte dükkanın kira kontratı, nüfus cüzdanı, imza beyanı ve çiğ köfte satışı yapılacağını belirten bir dilekçe ile müracaat yapılır. Vergi dairesinin işleyişine bağlı olarak değişmekle beraber 2-3 gün içerisinde kontrol memurları dükkanınızı yerinde kontrol eder, kayıt altına alır. Gerçekten bu adreste çiğ köfte satışının yapılacağı tespit edilir.

Sonrasında vergi levhanız online olarak çıkartılır. Bu vergi levhanızı her resmi başvurunuzda, her işleminizde kullanacaksınız.

Belediyeden Çalışma Ruhsatı

Vergi levhasından sonra bağlı bulunduğunuz belediyeden çalışma ruhsatı başvurusu yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus; çiğ köfte satışı yapacağınızı başvuru sırasında söylemeniz. Başvuru sırasında satış değil de üretim yapacağınızı, çiğ köfte üretip satacağınızı söylerseniz işleyiş farklı şekilde ilerleyecektir. Çiğ köfte satışı için istenen evraklar daha azdır, daha kolay halledilebilir. Belediye çalışma ruhsatı için vergi levhası, kimlik fotokopisi, imza beyanı ve fotoğraf dışında bazı belediyelerde ekstra evrak isteyebilirler. Her belediyenin ruhsatlandırma birimi farklı çalıştığından ilgili belediyeye sorup net evrakları öğrenmekte fayda vardır.

İşletme Kayıt Belgesi

İlçe Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünden İşletme Kayıt Belgesi almanız gerekir. Bunun için belediyeye başvurduğunuz evraklarla gidebilirsiniz. 1 gün içinde teslim edilecek bir belgedir. Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sizden Hijyen Eğitim Belgesi talep edebilir. Bu belge çiğköfte dükkanında çalışacak personele verilen hijyenik şartlarda çalışma eğitiminin belgesidir. Hijyen Eğitim Belgesi ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenen eğitimlerle verilir. Eğer henüz almadıysanız başvurup başvuru dekontunu Tarım ve Hayvancılık müdürlüğüne ibraz edebilirsiniz. 

Esnaf Odası veya Ticaret Odası Kaydı 

Bu evrakların dışında ilgili esnaf odasına kayıt ya da ticaret odasına kayıt yaptırmalısınız. Çiğ köfteciler için açılmış özel bir esnaf odası olmadığı için ilçenizde kurulmuş olan bir esnaf odasına kayıt olabilirsiniz.

Çiğ köfte dükkanı açmak için gerekli belgeleri tamamlayıp her zaman bir klasörde saklayınız. Bazı ruhsatları senelik yenilemek gerekecektir. Bu yenileme işlemlerinde eski ruhsatı götürüp yenileme işlemlerini yapabilirsiniz. Çiğköfte dükkanına gelen müşterilere almış olduğunuz ruhsatları göstermek onlara güven verecektir. Ayrıca bu belgeleri asmak da kanuni zorunluluktur. Tüm bu ruhsatlandırma işlemlerini kendiniz yapabileceğiniz gibi bir muhasebeciden de destek alabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, çiğ köfte dükkanı açmak için gerekli evraklar şu şekildedir:

  • Kimlik fotokopisi
  • İmza beyanı
  • Kira kontratı
  • Vergi Levhası
  • Belediye Çalışma Ruhsatı
  • Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İşletme Kayıt Belgesi
  • Esnaf Odası veya Ticaret Odası Kaydı

cigkofte.gen.tr den vereceğiniz siparişlerde çiğ köfte satan işyeri olduğunuzu söylerseniz ve vergi levhanızı gönderirseniz üretim izinlerimiz ve işletme kayıt belgemiz tarafınıza gönderilecektir. Bu şekilde bu üretim izinlerini kullanabilirsiniz.

Aşağıda çiğ köfte dükkanınız için sipariş verebileceğiniz bazı ürünlerimiz yer almaktadır.