Çiğ köfte dükkanının kurulumu aşaması için önemli bir nokta da firmanızın şahıs işletmesi mi yoksa sermaye şirketi olması gerektiğine karar vermenizdir. Sonrasında değişiklik çok zor olacağı için işletmenin türüne ilk başlangıçta iyi karar vermek gerekir.

ŞAHIS FİRMASI

Şahıs firması, ülkemizde şahıs şirketi ya da şahıs işletmesi olarak da anılır. Kurulması en kolay ve en düşük maliyetli işletmedir. Gerçek kişilerin açtığı işletmelerdir. 18 yaşını dolduran kişiler şahıs firması açabilir. Tek kişi ile kurulabilir. Fatura ve diğer evraklarda kişinin TC Kimlik numarası kullanılmaktadır. Diğer işletme türlerine göre çok daha pratiktir. Kuruluşu, adres değişikliği ve kapanışı sermaye şirketlerine göre çok kısa sürede halledilir. Kuruluş masrafları sermaye şirketlerine göre neredeyse 3 te 1 oranındadır. Sermaye şirketlerinde bulunan genel kurul, yönetim kurulu benzeri kurullar şahıs firmalarında bulunmaz. Veri avantajı olarak da kademeli vergi sunması açısında şahıs firmaları sermaye şirketlerine göre daha avantajlıdır.

SERMAYE ŞİRKETLERİ

Şahıs firmasına göre daha profesyonel bir yönetim modelidir. Limited şirketi, Anonim şirket, Komandit şirket gibi türleri vardır. Şirketin yöneticisi firma sermayedarlarından olmayabilir. Genel kurul, yönetim kurulu, icra kurulu gibi kurullar bulunmalıdır. Açılışı, adres değişikliği, anlık mühaleler ve kapanış işlemleri hem maliyet hem de zaman açısından şahıs firmasına göre daha zordur.

Görüldüğü üzere kurulumu, işletmesi, vergi avantajları bakımından çiğ köfte dükkanlarının ve diğer küçük işletmelerin tercih etmesi gereken işletme türü ŞAHIS FİRMASI dır. 

Çiğ köfte dükkanı açılışı için şahıs firması kurulumu daha avantajlıdır. Büyük ölçekte üretici ya da çok şubeli bir işletme modeli olunduğunda bunun için sermaye şirketi kurulumu düşünülebilir.

Çiğ köfte dükkanı kurulumu için gerekli demirbaş malzemeleri aldınız, resmi kurulum için şahıs firması mı yoksa sermaye şirketi mi kuracağınıza karar verdiniz. Ama hala kaliteli ve lezzetli bir çiğ köfte temininde bulunmadıysanız aşağıda sizin için seçtiğimiz çiğ köfte ürünlerinden bazılarını görebilirsiniz (: